Stiletto Şıklık ve Rahatlık

Stiletto Şıklık ve Rahatlık

Stiletto

Stiletto bazı bot ve ayakkabılarda bulunan uzun, ince, yüksek topuktur. İsmini stiletto hançerinden almıştır. Stiletto topukların uzunluğu 2,5 santimetre ila 25 cm arasında değişebilir.

İnce topuklu, sivri burun ayakları zarif gösteren ayakkabı modeli olan 'stiletto', özetle bir topuklu ayakkabıdır. Ancak buradaki önemli fark, stilettonun ince topuklu olması. Yani her gördüğümüz klasik topuklu ayakkabı stiletto değil. Günlük hayatta kadınların tercih ettiği stilettolar daha kısa topuklu oluyor ancak stiletto'nun hakkını verenler, şık davetlerde ince topuklu gerçek stiletto'lar tercih ediyor.


Stiletto Tarihçesi

Stiletto, moda sektöründe çok önemli bir figür. Popülerliği 1950'li yıllara dayanıyor. Adı stiletto ile özdeşleşen iki önemli isim; Fransız aksesuar markası Roger Vivier ve aralarında Marilyn Monroe'nun da olduğu ünlü müşterilere sahip olan İtalyan ayakkabı tasarımcısı Salvatore Ferragamo.

Nasıl gelişti?

İkinci Dünya Savaşı sırasında uçak sistemleri için yeni materyaller ve yeni teknikler geliştirilmişti. Alüminyum kullanımı ve plastiğin metalle birleştirilmesi yoluyla dünyanın en ince topuğunu yapmak mümkün oldu. 5 mm çapında çelikten yapılan Stiletto topuğu “iğne” adıyla anılmaya başlandı. 8-8,5 cm uzunluğunda ve çok ince uçlu topuk, seksiliği çağrıştıran ideal stiletto topuğu olarak kabul gördü.

Adını kısa saplı ve ince uçlu bir tür İtalyan bıçağından alan stiletto topuğu 1950’lerde yükselişe geçtiyse de kökeni 19. yüzyıla kadar gidiyor. 1974’te Manolo Blahnik adlı modacının sivri topuklu, sivri uçlu tasarımları dönemin apartman topuklarının yerini alacaktı.


Stilettonun dayanılmaz çekiciliği

Bir kadını seksi gösteren önemli unsurlardan biri olan stilettolar, erkekler için de bir tutku. Ayrıca kadınları daha havalı, şık ve seçkin gösteriyor. Topuklu ayakkabılar, kadınlar için önemli bir sınav aslında. Özellikle de ince topuklu olanları... Ne kadar çekici olursa olsun, kadınlar için oldukça acı verici bir deneyim. Stilettolarla 2-3 saat ayakta kalabilmek müthiş bir irade gerektiriyor. Çünkü ince ve sivri burun içinde sıkışan parmaklar zamanla şişmeye ve sızlamaya başlıyor. 15 cm'yi bulan topuk boyu da ayak bileklerinde ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Stilettolarla uzun süre ayakta kalan kadınlarda önemli ayak deformasyonları yaşanıyor.


Stiletto seçerken neye dikkat edilmeli?

Günlük hayatta stiletto tercih edecekseniz burun kısmı dar olmayan, daha kısa topuklu modeller seçebilirsiniz. İnce topuklu stilettolar, ne kadar çekici olurlar olsun, günlük hayat için pek de uygun ve sağlıklı değil. Stiletto seçerken topukların sağlam olup olmadığına da iyice bakın. Çünkü yanlış ayakkabı iskeleti ve oynayan topuklar, düzgün yürümenizi engelleyip ayaklarınızı tahrip edebilir.

Blog Son Eklenenler
Ayakkabı ve Zincirport'un Tarihçesi
25 2023
Ayakkabının tarihi kıyafetlerin tarihi kadar eskidir. Eski çağlarda çoğu insan, tabanı  deriden   ya da tahtadan  sandallar  giyerdi. Bu tür sandallara örneğin  Antik Mıısr’da  rastlanır.Eski Yunanların  avlanırken çizme giydikleri bilinmektedir. Bunun yanında hamama da bir tür ayakkabı ile girdikleri bilinmektedir. Girit'teki  Minos uygarlığı  ve Roma dönemlerinde bu tür ayakkabı ve çizmeler kullanılmıştır.
2023/24 Sonbahar ve Kış Ayakkabı Modası
25 2023
Sonbahar-Kış sezonun vazgeçilmezi olmaya hazır parçalar , Zincirport ile dolapta kilit parçalarını beraber imceleyelim. Sizin için derledik seçtik . 
Ayak Kokusu Neden Olur ?
25 2023
Ayak Kokusunun Sebepleri Nedir ? Ayaklar iki sebepten ötürü kokarlar : Giydiğiniz ayakkabılar veya ayaklarınız terlidir. Bu ; terinizle bakterinin aralarında etkileşerek, bakterinin ayakkabılarınız ve çoraplarınız içinde ürettiği kokudur. Böylece ayak kokusunu azaltma girişimi sizi ayak terlemesi ve ayak giyimine yöneltir. Ayaklar ve eller vücudun herhangi bir diğer kısmından çok daha fazla ter bezleri ihtiva eder(yaklaşık her inç kare başına 3000 bez) ve terleme için hazır stok sağlarlar. Muhtemelen, bu sizde ailevi bir fenomendir; terli avuç içleriniz vardır , fakat ellerinizdeki ter, ayaklarınızdaki gibi aynı kuvvette kokuyu üretmez. Bunun sebebi ; ellerinizin hava ile temas etmesi ve ellerinizdeki terin buharlaşıp uçma şansının olmasıdır. 
Stiletto Şıklık ve Rahatlık
25 2023
Stiletto Stiletto bazı bot ve ayakkabılarda bulunan uzun, ince, yüksek topuktur. İsmini stiletto hançerinden almıştır. Stiletto topukların uzunluğu 2,5 santimetre ila 25 cm arasında değişebilir.
Ortopedik Ayakkabı
25 2023
Ortopedik Ayakkabı Nedir ? Nasıl olmalıdır? Ortopedik ayakkabı nedir? Ortopedik ayakkabı nasıl olmalıdır? Bir ayakkabının ortopedik olduğu nereden anlaşılır?  Ortopedik Ne Demektir? Ortopedi sözcüğü orthos ve paedia kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş düzgün (orthos) çocuk (paedia) demektir. Özünde kas iskelet sistemi ve bu sistemin sorunlarını inceleyen, gövdenin devinim sisteminin morfolojisini ve işlevini değiştirebilecek doğuştan gelen, sonradan oluşmuş ya da travma sebebiyle sonradan oluşan lezyonları incelemeye, önlemeye ve tedavi etmeye yönelik tıp uzmanlık dalıdır.   
İdeal Topuk Boyu Kaç Santim Olmalı ?
25 2023
Kadınlar genelde kıyafetleri kadar ayakkabılarına da özen göstermektedir. Şık görünümün en temel sebeplerinden biri de seçtiğiniz ayakkabı modelleridir. Tabi ayakkabılarınızın görselinden ziyade her zaman için rahatlığı da önemlidir. Her güzel ayakkabı her ayakta güzel durur elbette ama o ayağı rahatsız etmemesi de sağlık açısından önemlidir. Çoğunlukla kadınların tercih ettiği topuklu ayakkabı seçimleri nasıl olmalıdır? Doğru cm aralığı nedir? 7 cm topuklu ayakkabı, 8 veya 10 cm? Ayakkabı bilindiği gibi ayaklarınıza cazibe katar ancak dikkatli olunmazsa veya doğru bir seçim yapılmazsa ayaklarda birçok hastalığa neden olabilir. Aslında burada amaç topuk uzunluğudur. İnce ve dolgu topuk fark etmeksizin tercih edilmesi gereken topuk boyu maksimum 7 cm topuklu ayakkabı modelleridir.
2023/24 Sonbahar/Kış Trend
25 2023
Soğuk havalar yaklaşırken, şu dönem kışlık alışverişler herkesin gündeminde. Kış aylarında ayakkabıların sıcak tutması en çok aranan özelliklerden biriyken, biz de sizler için bu senenin önemli parçalarını derleyerek bir rehber oluşturduk. Ünlü markaların bu sezon ki ürünlerine göz attığımızda, en çok dikkat çeken şey ürünlerin birleşimi oluyor. Babetlerin topuklu ayakkabıyla birleşerek, topuklu babetlerin ortaya çıkması, loafer ayakkabıların kedi topuklarla tanışması, kışlık botların stilettolarla yorumlanması bu sezonun yeniliklerle dolu olacağının göstergesi.
Bir Kadına Doğru Ayakkabıları Verirseniz Dünyayı Fetheder.
25 2023
“ Bir Kadına Doğru Ayakkabıları Verirseniz Dünyayı Bile Fethedebilir “, İngilizce aslıyla “ Give a Girl the Right Shoes and She Can Conquer the World ” sözünün ABD’li ünlü oyuncu Marilyn Monroe’ya ait olduğuna dair herhangi bir kayıt ya da kanıt  bulunmamaktadır.  2002 yılı öncesinde Bette Midler’a ait olarak paylaşılan bu sözün, anılan yıl sonrasında Marilyn Monroe’ya ait olduğunun iddia edilmeye başlandığı görülüyor. Detayları aktaracak olursak; 1962 yılında vefat eden Marilyn Monroe’nun basına yansıyan demeçlerinde bu sözün izine rastlanılmaktadır.Quotelnvestigator.com'un analizine göre bu söze benzer ilk atfa Trenton Evening Times adlı gazetenin Family Weekly adlı ekinin 13 Ocak 1980 tarihli sayısında rastlanıyor. Anılan yayındaki ünlülere yöneltilen soruları ve yanıtları aktaran Onlara Siz Sorun (Ask Them Yourself) adlı bölümde şarkıcı ve oyuncu Bette Midler’ın ayakkabı hakkındaki bir soruya “ Doğru ayakkabıyla birinin dünyayı yönetebileceğine güçlü şekilde inanıyorum ” (“I firmly believe that with the right footwear one can rule the world”) yanıtını verdiği görülüyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.