Ayakkabı ve Zincirport'un Tarihçesi

Ayakkabı ve Zincirport'un Tarihçesi

 Ayakkabının tarihi kıyafetlerin tarihi kadar eskidir. Eski çağlarda çoğu insan, tabanı deriden ya da tahtadan sandallar giyerdi. Bu tür sandallara örneğin Antik Mıısr’da rastlanır.Eski Yunanların avlanırken çizme giydikleri bilinmektedir. Bunun yanında hamama da bir tür ayakkabı ile girdikleri bilinmektedir. Girit'teki Minos uygarlığı ve Roma dönemlerinde bu tür ayakkabı ve çizmeler kullanılmıştır.

Ortaçağda, ayağı sarması için yumuşak deri ya da kumaştan yapılan ayakkabıların burunları sivriydi. Yolculuk sırasında ise potinler ya da baldırlara kadar çıkan çizmeler giyilirdi. 14. yüzyıl sonlarına doğru öylesine uzun burunlu ayakkabılar üretildi ki, bunlarla yürüyebilmek için ayakkabının burnunu bir zincirle diz kemerine bağlamak gerekiyordu.

Daha sonraki tarihlerde ayakkabılara yüksek mantar topuklar eklendi. Ayakkabıyı korumak amacıyla giyilen mantar topuklu şosonlar 1575'te moda oldu. Ama kötü havalarda ya da çok yağışlı bölgelerde tahta tabanlı ayakkabılar da giyiliyordu. Bu tür tahta ayakkabıları (sabo), Hollandalı çiftçiler günümüzde de giyerler.

17. yüzyılın başlarında ayakkabıların yerini alan yüksek topuklu uzun çizmeler, evde bile giyiliyordu. Sonraları, dantelli çorapların görünmesi için çizmelerin üst kenarları dışa doğru kıvrıldı. 1660'tan sonra siyah, üzeri bağcıklı ya da tokalı, kalkık kare burunlu ayakkabılar çizmenin yerini aldı. Kadın ayakkabıları erkek ayakkabılarının modasını izledi. 17. yüzyıldan başlayarak, sivri burun ve yüksek topuklarıyla özgün bir biçim aldı.

1720'lere kadar kare burunlu ayakkabılar yaygındı. Bu tarihten sonra bunların yerini yuvarlak burunlu ayakkabılar aldı. 1770'lerde üstte geniş kıvrımları bulunmayan uzun çizmeler moda oldu. 18. yüzyılda kadın ayakkabıları saten ya da brokardan yapılıyor ve toka, kurdele ya da fiyonklarla süsleniyordu. Yüksek topuklu ayakkabılar 1790'da tümüyle ortadan kalktı. Sokaklar ve yollar öylesine kötü ve çamurluydu ki, insanlar evden dışarıya çıkarken şosonlarını giymek zorunda kalıyorlardı.

19. yüzyılda kadın ayakkabıları saten ya da kadifedendi ve topuksuzdu. Erkekler ise genellikle düğmeli, bağcıklı ya da yanları esnek çizmeler giyiyorlardı. 1860'ların bağcıksız ve yanları esnek yarım çizmeleri çoğu zaman beyaz ipekten yapılıyordu. On yıl sonra yüksek topuklar yeniden moda oldu, çizmeler de yanları düğmeli olarak yapılmaya başlandı.Ayakkabılarda ve çizmelerde hâlâ bez kullanılıyordu, ama ayakkabıların burunları bazen deriden yapılıyordu.

19. yüzyılda kadınlar fabrikalarda ve bürolarda çalışmaya, ayrıca yürüyüş ve bisiklete binmek gibi sporlar yapmaya başlayınca daha sağlam ayakkabılar kaçınılmaz hale geldi. Bağcıklı rahat yürüyüş ayakkabısı Birinci Dünya Savaşı (1914-18) sırasında ortaya çıktı. Günümüzde de ayakkabı yapımında moda önemli rol oynamaktadır. Spor yaparken kas, kiriş, bağ, kemik ve kıkırdak yaralanmaları riskinin alt düzeye çekilebilmesi için doğru ayakkabı seçimi önem taşımaktadır.

Kısaca zincirporttan bahsedeyim ;

Zincirport.com 2008 yılından bu yana sürekli gelişerek Bay-bayan giyim/ayakkabı sektöründe geniş bir bilgi birikimine sahip, işine hakim, eğitimli, deneyimli, birikimli insan kaynağı ile yoluna devam etmektedir.

     Markalaşma çalışmalarımızda halka açık yapımızı, müşteri memnuniyeti odaklı çalışmayı ve kaliteyi en uygun fiyatta sunmayı en önemli hizmetlerimizden biri olarak görüyoruz.Özenle tasarlanmış, elbiseden pantolona, ayakkabıdan çantaya kadar tüm giyim gruplarını en iyi fiyatla sizlere sunarak kalbinizi çalmayı hedefliyoruz.

     
 Dünyanın önde gelen global online alışveriş merkezi olarak değerli müşterilerimize, fabrikadan doğrudan fiyatlarla yüksek kaliteli giyim kategorilerini, geniş bir yelpazede sunarak zincirport.com ayrıcalığını sunuyoruz.

“Freemaxcomtr” bir Zincirport Ayakkabı san. Tic. Ltd. şti. Kuruluşudur.

Blog Son Eklenenler
Ayakkabı ve Zincirport'un Tarihçesi
25 2023
Ayakkabının tarihi kıyafetlerin tarihi kadar eskidir. Eski çağlarda çoğu insan, tabanı  deriden   ya da tahtadan  sandallar  giyerdi. Bu tür sandallara örneğin  Antik Mıısr’da  rastlanır.Eski Yunanların  avlanırken çizme giydikleri bilinmektedir. Bunun yanında hamama da bir tür ayakkabı ile girdikleri bilinmektedir. Girit'teki  Minos uygarlığı  ve Roma dönemlerinde bu tür ayakkabı ve çizmeler kullanılmıştır.
2023/24 Sonbahar ve Kış Ayakkabı Modası
25 2023
Sonbahar-Kış sezonun vazgeçilmezi olmaya hazır parçalar , Zincirport ile dolapta kilit parçalarını beraber imceleyelim. Sizin için derledik seçtik . 
Ayak Kokusu Neden Olur ?
25 2023
Ayak Kokusunun Sebepleri Nedir ? Ayaklar iki sebepten ötürü kokarlar : Giydiğiniz ayakkabılar veya ayaklarınız terlidir. Bu ; terinizle bakterinin aralarında etkileşerek, bakterinin ayakkabılarınız ve çoraplarınız içinde ürettiği kokudur. Böylece ayak kokusunu azaltma girişimi sizi ayak terlemesi ve ayak giyimine yöneltir. Ayaklar ve eller vücudun herhangi bir diğer kısmından çok daha fazla ter bezleri ihtiva eder(yaklaşık her inç kare başına 3000 bez) ve terleme için hazır stok sağlarlar. Muhtemelen, bu sizde ailevi bir fenomendir; terli avuç içleriniz vardır , fakat ellerinizdeki ter, ayaklarınızdaki gibi aynı kuvvette kokuyu üretmez. Bunun sebebi ; ellerinizin hava ile temas etmesi ve ellerinizdeki terin buharlaşıp uçma şansının olmasıdır. 
Stiletto Şıklık ve Rahatlık
25 2023
Stiletto Stiletto bazı bot ve ayakkabılarda bulunan uzun, ince, yüksek topuktur. İsmini stiletto hançerinden almıştır. Stiletto topukların uzunluğu 2,5 santimetre ila 25 cm arasında değişebilir.
Ortopedik Ayakkabı
25 2023
Ortopedik Ayakkabı Nedir ? Nasıl olmalıdır? Ortopedik ayakkabı nedir? Ortopedik ayakkabı nasıl olmalıdır? Bir ayakkabının ortopedik olduğu nereden anlaşılır?  Ortopedik Ne Demektir? Ortopedi sözcüğü orthos ve paedia kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş düzgün (orthos) çocuk (paedia) demektir. Özünde kas iskelet sistemi ve bu sistemin sorunlarını inceleyen, gövdenin devinim sisteminin morfolojisini ve işlevini değiştirebilecek doğuştan gelen, sonradan oluşmuş ya da travma sebebiyle sonradan oluşan lezyonları incelemeye, önlemeye ve tedavi etmeye yönelik tıp uzmanlık dalıdır.   
İdeal Topuk Boyu Kaç Santim Olmalı ?
25 2023
Kadınlar genelde kıyafetleri kadar ayakkabılarına da özen göstermektedir. Şık görünümün en temel sebeplerinden biri de seçtiğiniz ayakkabı modelleridir. Tabi ayakkabılarınızın görselinden ziyade her zaman için rahatlığı da önemlidir. Her güzel ayakkabı her ayakta güzel durur elbette ama o ayağı rahatsız etmemesi de sağlık açısından önemlidir. Çoğunlukla kadınların tercih ettiği topuklu ayakkabı seçimleri nasıl olmalıdır? Doğru cm aralığı nedir? 7 cm topuklu ayakkabı, 8 veya 10 cm? Ayakkabı bilindiği gibi ayaklarınıza cazibe katar ancak dikkatli olunmazsa veya doğru bir seçim yapılmazsa ayaklarda birçok hastalığa neden olabilir. Aslında burada amaç topuk uzunluğudur. İnce ve dolgu topuk fark etmeksizin tercih edilmesi gereken topuk boyu maksimum 7 cm topuklu ayakkabı modelleridir.
2023/24 Sonbahar/Kış Trend
25 2023
Soğuk havalar yaklaşırken, şu dönem kışlık alışverişler herkesin gündeminde. Kış aylarında ayakkabıların sıcak tutması en çok aranan özelliklerden biriyken, biz de sizler için bu senenin önemli parçalarını derleyerek bir rehber oluşturduk. Ünlü markaların bu sezon ki ürünlerine göz attığımızda, en çok dikkat çeken şey ürünlerin birleşimi oluyor. Babetlerin topuklu ayakkabıyla birleşerek, topuklu babetlerin ortaya çıkması, loafer ayakkabıların kedi topuklarla tanışması, kışlık botların stilettolarla yorumlanması bu sezonun yeniliklerle dolu olacağının göstergesi.
Bir Kadına Doğru Ayakkabıları Verirseniz Dünyayı Fetheder.
25 2023
“ Bir Kadına Doğru Ayakkabıları Verirseniz Dünyayı Bile Fethedebilir “, İngilizce aslıyla “ Give a Girl the Right Shoes and She Can Conquer the World ” sözünün ABD’li ünlü oyuncu Marilyn Monroe’ya ait olduğuna dair herhangi bir kayıt ya da kanıt  bulunmamaktadır.  2002 yılı öncesinde Bette Midler’a ait olarak paylaşılan bu sözün, anılan yıl sonrasında Marilyn Monroe’ya ait olduğunun iddia edilmeye başlandığı görülüyor. Detayları aktaracak olursak; 1962 yılında vefat eden Marilyn Monroe’nun basına yansıyan demeçlerinde bu sözün izine rastlanılmaktadır.Quotelnvestigator.com'un analizine göre bu söze benzer ilk atfa Trenton Evening Times adlı gazetenin Family Weekly adlı ekinin 13 Ocak 1980 tarihli sayısında rastlanıyor. Anılan yayındaki ünlülere yöneltilen soruları ve yanıtları aktaran Onlara Siz Sorun (Ask Them Yourself) adlı bölümde şarkıcı ve oyuncu Bette Midler’ın ayakkabı hakkındaki bir soruya “ Doğru ayakkabıyla birinin dünyayı yönetebileceğine güçlü şekilde inanıyorum ” (“I firmly believe that with the right footwear one can rule the world”) yanıtını verdiği görülüyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.