Ayak Kokusu Neden Olur ?

Ayak Kokusu Neden Olur ?

Ayak Kokusunun Sebepleri Nedir ?

Ayaklar iki sebepten ötürü kokarlar : Giydiğiniz ayakkabılar veya ayaklarınız terlidir. Bu ; terinizle bakterinin aralarında etkileşerek, bakterinin ayakkabılarınız ve çoraplarınız içinde ürettiği kokudur. Böylece ayak kokusunu azaltma girişimi sizi ayak terlemesi ve ayak giyimine yöneltir. Ayaklar ve eller vücudun herhangi bir diğer kısmından çok daha fazla ter bezleri ihtiva eder(yaklaşık her inç kare başına 3000 bez) ve terleme için hazır stok sağlarlar. Muhtemelen, bu sizde ailevi bir fenomendir; terli avuç içleriniz vardır , fakat ellerinizdeki ter, ayaklarınızdaki gibi aynı kuvvette kokuyu üretmez. Bunun sebebi ; ellerinizin hava ile temas etmesi ve ellerinizdeki terin buharlaşıp uçma şansının olmasıdır. 

Böylece ayaklarınız, ayakkabılarınızın içinde sıcaklığı kolaylıkla 102 F.a kadar yükselen bir tuzağa düşürülürler. Ter ve rutubetin birleşmesiyle karanlık ve sıcak bir ortamda, normalde, derimizde yaşayan bakterinin üremesinin artmasına zemin hazırlar. Bakteri, ayak kokusu ile birleşen bir madde olan izovalerik asidi üretir. Daha fazla nem daha fazla bakterinin, hızla çoğalmasına ve daha fazla koku üretmesine neden olur. Ayak kokmasının bir diğer nedeni de, aileden gelen bir miras olarak, hiperhidroz veya aşırı terleme olarak adlandırılan, primer olarak erkekleri etkileyen bir durumdur. Stres, bazı ilaçlar, sıvı alınımı ve hormonsal değişiklikler de vücudunuzun ürettiği ter miktarını arttırır. 


Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Terin kendisi değil ama terle birlikte ortaya çıkan bakteriler, kötü ayak kokusunun ana nedenini oluşturur. Bakterilerin yanı sıra mantar enfeksiyonu da ayakta ağır bir kokunun oluşmasına neden olur. Kullanılan bazı ilaçlar, ergenlik veya hamilelik dönemindeki hormonsal değişiklikler; obezite, stres ve hipertiroidi gibi metabolik hastalıklar da vücudun daha fazla ter üretmesine yol açarak ayak kokusunu tetikler. Aynı zamanda genetik etkenler de ayak kokusunda etkili olur.

Kış aylarında, tüm gün kapalı ayakkabı içerisinde kalan, hava almayan ve terleyen ayaklar nedeniyle daha fazla görülen ayak kokusundan alabileceğiniz önlemlerle kurtulabilirsiniz. 

Ayak kokusu nasıl giderilir, yöntemleri nelerdir?

Ayak kokusu gün içerisinde ayakların kullanmış olduğumuz ayakkabılar içerisinde terlemesiyle ortaya çıkmaktadır. Ter, doğal koşullar içerisinde kokusuz bir sıvıdır. Ancak terleme durumu ayakta bakteri üretimine yol açmaktadır ve bu bakteriler çok yoğun ayak kokusu sorunları oluşturmaktadır. Ayak kokusu gidermek için ayağınızda ter yoluyla üreyen bakterileri ortadan kaldırmanız gerekmektedir.

Ayak kokusu ortadan kaldırmak için ilk olarak önem verilmesi gereken etkenler ayakkabılar ve çoraplardır. Ayaklarınız çok fazla kokan bir yapıya sahip ise hava alan ayakkabıları tercih etmeniz bu konuda girişeceğiniz ilk adımlardan biri olmalıdır. Hava almayan bir ayakkabı ayağınızın çabuk terlemesine ve havasız kalmasıyla yoğun bakteri üretimine yol açacaktır. Naylon çorap kullanıyorsanız ayak kokusu riski fazladır. Ayrıca naylon çorap kullanmak ayak sağlığınızı da olumsuz etkilemektedir.


Ayak Kokusu İçin Ayakkabı Seçimi

"Ayak kokusu neden olur?" sorusunun yanıtlarından biri ayakkabı kullanımı ile ilgilidir. Ayak kokusu sorunu yaşamamak için aynı çift ayakkabıyı iki günden fazla giymemeye dikkat edin. Ayakkabınızı iki giyim arasında 24 saat süreyle havalandırın. Böylece kokunun ayakkabıya yerleşerek ayağınıza bulaşmasını önleyebilirsiniz. 

Ayakkabı alırken fileli ya da nefes alabilen bir malzemeden üretilmiş olanları tercih edin. Ayak kokusunun oluşmaması için naylon veya sentetik malzeme kullanılarak üretilen ayakkabıları kullanmayın. Mümkünse gerçek deri gibi doğal malzemelerden üretilen ayakkabıları tercih edin.

Ayaklarınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin !

Ayak parmak aralarınızı ve tabanlarınızı her banyodan sonra düzenli olarak kontrol edin çünkü ayak kokusu nedenlerinden biri de bu kontrolün ihmalidir. Ayak parmak aralarında soyulma, ayak tabanlarında pullanma, iğne ucu gibi su toplayan kabarcıklar ve koku gibi mantar enfeksiyonu belirtileri gözlemlendiğinizde bir dermatoloji uzmanına başvurun.Ayak Kokusunun Tedavisi 

Devam eden ayak kokusu, düşük dereceli bir enfeksiyonu veya ciddi ailevi (herediter) terlemeyi gösterir. Bu vakalarda, doktorunuz özel bir melhem tavsiye edebilir. Bu melhemi yatma zamanı, ayaklarınıza uygulayın ve sonra ayaklarınızı geçirgen olmayan bir plastik örtüyle sarın. 

Ayaklarınızı, Bir hafta boyunca,günde 30 dakika,kuvvetli siyah çay ile iyice ıslatmanız yardımcı olacaktır. Çaydaki tannik asit bakteriyi öldürür ve derideki porları kapatarak ayaklarınızı daha uzun süre kuru tutar. Her yarım kilo su içine 2 poşet çay koyun, 15 dakika kaynatın, sonra iki çeyrek soğuk su ilave edin. Ayaklarınızı bu serin solüsyonla iyice ıslatın. Alternatif olarak ayaklarınızı bir kısım sirke ve iki kısım su ile hazırladığınız solüsyonla iyice ıslatın. 

Elektrolizin, İyontoforez olarak bilinen bir şekli de ayağın aşırı terlemesini azaltabilir, Fakat, bu yöntem özel bir ekipman ve eğitim gerektirir. Bir çok ciddi hiperhidroz vakasında, cerrah, terlemeyi kontrol eden siniri kesebilir. Yeni gelişen teknolojide bu ameliyat çok daha emniyetli yapılmaktadır, Fakat bundan sonra vücudun diğer bölgelerinde terlemenin dengelendiğini (kompanze edildiğini gözlemelisiniz.(çev.not:başka bölgelerde terleme artması olabilir.)

Blog Son Eklenenler
Ayakkabı ve Zincirport'un Tarihçesi
25 2023
Ayakkabının tarihi kıyafetlerin tarihi kadar eskidir. Eski çağlarda çoğu insan, tabanı  deriden   ya da tahtadan  sandallar  giyerdi. Bu tür sandallara örneğin  Antik Mıısr’da  rastlanır.Eski Yunanların  avlanırken çizme giydikleri bilinmektedir. Bunun yanında hamama da bir tür ayakkabı ile girdikleri bilinmektedir. Girit'teki  Minos uygarlığı  ve Roma dönemlerinde bu tür ayakkabı ve çizmeler kullanılmıştır.
2023/24 Sonbahar ve Kış Ayakkabı Modası
25 2023
Sonbahar-Kış sezonun vazgeçilmezi olmaya hazır parçalar , Zincirport ile dolapta kilit parçalarını beraber imceleyelim. Sizin için derledik seçtik . 
Ayak Kokusu Neden Olur ?
25 2023
Ayak Kokusunun Sebepleri Nedir ? Ayaklar iki sebepten ötürü kokarlar : Giydiğiniz ayakkabılar veya ayaklarınız terlidir. Bu ; terinizle bakterinin aralarında etkileşerek, bakterinin ayakkabılarınız ve çoraplarınız içinde ürettiği kokudur. Böylece ayak kokusunu azaltma girişimi sizi ayak terlemesi ve ayak giyimine yöneltir. Ayaklar ve eller vücudun herhangi bir diğer kısmından çok daha fazla ter bezleri ihtiva eder(yaklaşık her inç kare başına 3000 bez) ve terleme için hazır stok sağlarlar. Muhtemelen, bu sizde ailevi bir fenomendir; terli avuç içleriniz vardır , fakat ellerinizdeki ter, ayaklarınızdaki gibi aynı kuvvette kokuyu üretmez. Bunun sebebi ; ellerinizin hava ile temas etmesi ve ellerinizdeki terin buharlaşıp uçma şansının olmasıdır. 
Stiletto Şıklık ve Rahatlık
25 2023
Stiletto Stiletto bazı bot ve ayakkabılarda bulunan uzun, ince, yüksek topuktur. İsmini stiletto hançerinden almıştır. Stiletto topukların uzunluğu 2,5 santimetre ila 25 cm arasında değişebilir.
Ortopedik Ayakkabı
25 2023
Ortopedik Ayakkabı Nedir ? Nasıl olmalıdır? Ortopedik ayakkabı nedir? Ortopedik ayakkabı nasıl olmalıdır? Bir ayakkabının ortopedik olduğu nereden anlaşılır?  Ortopedik Ne Demektir? Ortopedi sözcüğü orthos ve paedia kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş düzgün (orthos) çocuk (paedia) demektir. Özünde kas iskelet sistemi ve bu sistemin sorunlarını inceleyen, gövdenin devinim sisteminin morfolojisini ve işlevini değiştirebilecek doğuştan gelen, sonradan oluşmuş ya da travma sebebiyle sonradan oluşan lezyonları incelemeye, önlemeye ve tedavi etmeye yönelik tıp uzmanlık dalıdır.   
İdeal Topuk Boyu Kaç Santim Olmalı ?
25 2023
Kadınlar genelde kıyafetleri kadar ayakkabılarına da özen göstermektedir. Şık görünümün en temel sebeplerinden biri de seçtiğiniz ayakkabı modelleridir. Tabi ayakkabılarınızın görselinden ziyade her zaman için rahatlığı da önemlidir. Her güzel ayakkabı her ayakta güzel durur elbette ama o ayağı rahatsız etmemesi de sağlık açısından önemlidir. Çoğunlukla kadınların tercih ettiği topuklu ayakkabı seçimleri nasıl olmalıdır? Doğru cm aralığı nedir? 7 cm topuklu ayakkabı, 8 veya 10 cm? Ayakkabı bilindiği gibi ayaklarınıza cazibe katar ancak dikkatli olunmazsa veya doğru bir seçim yapılmazsa ayaklarda birçok hastalığa neden olabilir. Aslında burada amaç topuk uzunluğudur. İnce ve dolgu topuk fark etmeksizin tercih edilmesi gereken topuk boyu maksimum 7 cm topuklu ayakkabı modelleridir.
2023/24 Sonbahar/Kış Trend
25 2023
Soğuk havalar yaklaşırken, şu dönem kışlık alışverişler herkesin gündeminde. Kış aylarında ayakkabıların sıcak tutması en çok aranan özelliklerden biriyken, biz de sizler için bu senenin önemli parçalarını derleyerek bir rehber oluşturduk. Ünlü markaların bu sezon ki ürünlerine göz attığımızda, en çok dikkat çeken şey ürünlerin birleşimi oluyor. Babetlerin topuklu ayakkabıyla birleşerek, topuklu babetlerin ortaya çıkması, loafer ayakkabıların kedi topuklarla tanışması, kışlık botların stilettolarla yorumlanması bu sezonun yeniliklerle dolu olacağının göstergesi.
Bir Kadına Doğru Ayakkabıları Verirseniz Dünyayı Fetheder.
25 2023
“ Bir Kadına Doğru Ayakkabıları Verirseniz Dünyayı Bile Fethedebilir “, İngilizce aslıyla “ Give a Girl the Right Shoes and She Can Conquer the World ” sözünün ABD’li ünlü oyuncu Marilyn Monroe’ya ait olduğuna dair herhangi bir kayıt ya da kanıt  bulunmamaktadır.  2002 yılı öncesinde Bette Midler’a ait olarak paylaşılan bu sözün, anılan yıl sonrasında Marilyn Monroe’ya ait olduğunun iddia edilmeye başlandığı görülüyor. Detayları aktaracak olursak; 1962 yılında vefat eden Marilyn Monroe’nun basına yansıyan demeçlerinde bu sözün izine rastlanılmaktadır.Quotelnvestigator.com'un analizine göre bu söze benzer ilk atfa Trenton Evening Times adlı gazetenin Family Weekly adlı ekinin 13 Ocak 1980 tarihli sayısında rastlanıyor. Anılan yayındaki ünlülere yöneltilen soruları ve yanıtları aktaran Onlara Siz Sorun (Ask Them Yourself) adlı bölümde şarkıcı ve oyuncu Bette Midler’ın ayakkabı hakkındaki bir soruya “ Doğru ayakkabıyla birinin dünyayı yönetebileceğine güçlü şekilde inanıyorum ” (“I firmly believe that with the right footwear one can rule the world”) yanıtını verdiği görülüyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.